czwartek, 17 czerwca 2010

Korale koloru koralowego

Jestem się w stanie zalozyc ze każdego z nas męczono w szkole trudnym do wypowiedzenia, ćwiczacym literkę 'r' powiedzeniem - "Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego". Czasy szkoły w moim przypadku już minęły ale koral nadal mi towarzyszy. I o tym właśnie tu i teraz.
Koralowe korale to nic innego jak szkielety wapienne koralowców, którym nadano określony kształt i wypolerowano. Kolor koralowy...hmm...czyli jaki? A no właśnie nie nie wiadomo. Nasz król mógł wybrać jeden z czterech bowiem korale występują w kolorach:
- czerwonym,
- czarnym,
- białym,
- niebieskim.



Najbardziej popularnym i najprawdopodobniejszym w przypadku naszej królowej Karoliny jest koral czerwony. Występuje on głównie w Morzu Śródziemnym. wydobywa się go również u wybrzeży Japonii. Koral czarny występuje w Morzu... Czerwonym :), w pobliżu Indii oraz na Hawajach. Jest zazwyczaj najdroższy bo najrzadszy. Biała wersja koralu występuje w okolicach Japonii i charakteryzuje się porowatą, gąbczastą strukturą. Co ciekawe korale występują również w barwie.. niebieskiej. Takie można znaleźć w Afryce, niedaleko Nigerii i Kamerunu.


Naturalny koral jest matowy i dopiero po wypolerowaniu zyskuje charakterystyczny dla biżuterii koralowej połysk. Nosząc biżuterię z korala należy mieć świadomość, że jest on dość delikatny i wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Koral źle reaguje na bardzo wysoką temperaturę i kwasy. Dobrze zwrócić na to uwagę zwłaszcza wyjeżdżając na wakacje do nadmorskiego kurortu. Słoneczne kąpiele i piasek mogą mu znacznie zaszkodzić. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej na takie wojaże wybrać inną biżuterię, np. srebrną - dla której słońce nie jest groźne.

Biżuteria z korala pod wpływem czynników środowiskowych może tracić intensywność koloru. Jest jednak na to domowy sposób. Do szklanego naczynia należy wlac wodę utlenioną i zanużyć w niej wyrób z korala. Wróci on do swojej pierwotnej barwy.

Ciekawostką jest, że prym w handlu i przetwarzaniu wyrobów z korala wiodą Włosi, u przez ręce których przechodzi ponad 70% światowego wydobycia tego 'surowca'.

post zainspirowany artykułem http://pl.wikipedia.org/wiki/Koral

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz